iLahi-Aşk MekaNı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
iLahi-Aşk MekaNı

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Hergün Bir Hadis ve Açıklaması

5 posters
YazarMesaj
TEVHİDci
Yeni Üye
Yeni Üye

ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : http://www.islamiforum.com/index.php?s=&showtopic=17881&view=findpost&p=216482

Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Empty
MesajKonu: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeÇarş. Ocak 21, 2009 3:15 pm

TAGUTLARI REDDETMEDEN İMAN GERÇEKLEŞMEZ

Ebu Abdullah Tarik b. Eşyam (r.a): "Rasulullah (s.a.s)'in şöyle dediğini işittim" demiştir:

"Kim La ilahe illallah Muhammedun Rasulullah der ve Allah'tan başka ibadet edilenleri reddederse malı ve kanı haram olur. Sonra onun hesabı Allah'a aittir." (Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

Bu hadis, La ilahe illallah'ın manasını en güzel şekilde açıklayan hadislerden birisidir. «La ilahe illallah»ı sadece dille söylemek kişiyi müslüman yapmaz. Hatta manasını bilerek ve tasdik ederek söylese, fakat imanı bundan öteye geçmese yine de kabul edilmez. Ancak ve ancak bu kelimenin manasını bilip bunu diliyle ve kalbiyle tasdik eden ve Allah'tan başka ibadet edilen sahte ilah ve tağutları reddeden kimsenin malı ve kanı haram olur. Sahte ilah ve tağutları red konusunda duraklayan veya şüphe eden kimsenin imanından söz edilemez elbette.
eL-Muvahhid
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimePerş. Ocak 22, 2009 3:03 pm

MÜNKERİ DÜZELTMEK

Ebu Said Hudri (r.a)’den, Rasulullah (s.a.s)’in şöyle dediği rivayet edilmiştir:

"Sizden bir münkeri gören kimse, onu eli ile değiştirsin; gücü yetmezse dili ile; buna da gücü yetmezse kalbi ile... Ve bu (Sonuncu) imanın zayıfıdır." (Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

İslam dini getirdiği mükemmel sistemle insan hayatını en ince detayına kadar mükemmelleştirmeyi hedef kabul etmiştir. Bunun gerçekleşmesi için gereken emir ve yasakları bildirmekle kalmayıp insan hayatında kurulacak olan mükemmeliğin birtakım vesilelerle kontrol altında tutulmasını da sağlamıştır. İyiliğin emredilip, kötülüğün nehyedilmesine müslümanlar arasında cereyan eden nasihat müessesine dair açık ve kat’i emirler hep bu amaca yöneliktir. Yüce dinimiz, bu toplumsal kontrol olayını şu ana kurala bağlamıştır: Münker karşısında asla hareketsiz kalmamak; eliyle olmazsa diliyle, o da olmazsa en azından kalbiyle münkere karşı tavır takınmak... Burada münker kavramıyla şümullü bir mana kastedilmiştir. Allah’ın emir ve yasaklarını ihlal manasına gelebilecek her olay bu kavramın kapsamına girer. Bu, müslümanlar arasında zuhur eden zulüm ve haksızlıklar olabileceği gibi, Allah’a karşı yapılan haksızlıklar da olabilir. Zamanı, mahiyeti ve failleri kim olursa olsun -Allah’ın münker olarak isimlendirdiği herşeye karşı sessiz kalmak yasaklanmıştır. Münkere karşı tavır takınmada zamana, olayın mahiyetine ve, faillerine bağlı olarak değişen tek bir şey vardır ki bu da takınılan tavrın niteliğidir. Bu değişikliğin sebebi, münkerin münker olma özelliğini kaybetmesi değil fakat şartların münkeri düzeltme hususunda izlenecek metodu etkilemesidir. Ömeğin, kendi nefsini emri altındakilere tercih ederek onlara zulmeden müslüman bir emir sahibine karşı takınılacak tavır öncelikle dil iledir, yani nasihattir. Bu durumda elle yani zorlama yoluyla yapılacak düzeltme, çok daha büyük çarpıklıklara ve problemlere sebep olabilir. Yada Allah’ın dinine yapılan hakaret veya saygısızlık gibi öncelikle elle müdahaleyi gerektiren bir hususta, bunu elle düzeltecek kudrette bulunmayan müslümanların zor kullanmaları, neticede ancak kendilerinin aleyhinde noktalanacaktır. Bu sebeple müslümanların, şekli nasıl olursa olsun münkere karşı takınacakları tavrı belirlemeden önce,ortamın şartlarını ve olayın mahiyetini iyi değerlendirmeleri ve muhakeme etmeleri ve şartların gerektirdiği tavrı hiç çekinmeden ortaya koymaları mutlaka gereklidir. Şunu özellikle belirtelim ki, Allah’ın kanunlarını hayat pratiğinden soyutlamak gibi Allah’a karşı yapılabilecek en büyük haksızlık ve en affedilmez münkere karşı müslümanların takınması gereken tavır öncelikle elledir. Güçlerinin yetersizliğine ve şartlarının namüsait olmasına binaen müslümanların bu münkere karşı tavırlarını dille hatta kalple yapılabilecek duruma kadar indirmeleri gerekebilir. Fakat bu durum, münkeri elle düzeltmelerine engel olan şartları ortadan kaldırma ve en kısa zamanda bu münkeri elleriyle yok etme çabalarının durması manasına gelmez. Zaten bunun aksi bir durumda, kalpte hissedilen duygular münkere karşı tavır takınmış olmak için yeterli olmayacaktır. Zira, kalple münkere tavır takınmak, münkerden amelen ve kalben uzaklaşmayı ve onu yok etmek için çalışmayı gerektirir.
GöNüL
Bayan Moderatör
Bayan Moderatör
GöNüL

Yaşadığın yer : almanya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : din icerikli olmasi
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : sahra kardesimin araciligiyla

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeCuma Ocak 23, 2009 7:54 am

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah Teala hazretleri şöyle demiştir: "Ben kimin iki sevdiğini almışsam ve o da sevabını umarak sabretmişse, ona cennet dışında bir mükafaat vermeye razı olmam."
(Tirmizi, Zühd 58, (2403); Buhari, Marza 7 / Ravi : Ebu Hüreyre)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "İşittiği şeyin verdiği ezaya aziz ve celil olan Allah'tan daha sabırlı kimse yoktur. Çünkü O'na şirk koşulur, evladlar nisbet edilir. O, yine de onlara afiyet ve rızık vermeye devam eder."
(Buhari, Edeb 71, Tevhid 3; Müslim, Sıfatu'l-Münafıkin 49, (2803) / Ravi : Ebu Musa)

Ne (her) iyilik, ne de (her) kötülük bir olmaz. Sen (kötülüğü) en güzel yol ne ise onunla önle. O zaman görürsün ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse bile, sanki yakın dost(un olmuş)tur. Bu (en güzel haslete), sabredenlerden başkası kavuşturulmaz. Buna büyük bir hisseye malik olandan gayrisi eriştirilmez (Fussilet, 34-35) ayetiyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "(Ayette kastedilen en iyi yol) öfke anındaki sabır, kötülüğe maruz kalındığı andaki aftır. İnsanlar bunları yaptıkları takdirde, ALLAH (C.C.) onları korur, düşmanları da kendilerine eğilir. Sanki samimi dost olur."
(Kütüb-ü Sitte / Hadis No : 0767)

Resulullah (sav), (ölen) çocuğu için ağlamakta olan bir kadına rastlamıştı: "Allah'tan kork ve sabret" buyurdu. Kadın (izdırabından kendisine hitab edenin kim olduğuna bile bakmadan): "Benim başıma gelenden sana ne?" dedi. Resulullah (sav) uzaklaşınca,kadına: "Bu Resulullah idi!" dendi. Bunun üzerine, kadın çocuğun ölümü kadar da söylediği sözden dolayı (utanıp) üzüldü. (Özür dilemek için) doğru Aleyhissalatu vesselamın kapısına koştu. Ama kapıda bekleyen kapıcılar görmedi, doğrudan huzuruna çıktı ve: "Ey Allah'ın Resulü, (o yakışıksız sözü) sizi tanımadan sarfettim (bağışlayın)" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Makbul sabır, musibetle karşılaştığın ilk andakidir" buyurdu.
(Kütüb-ü Sitte / Hadis No : 3220)

Ensar (ra)'dan bazı kimseler, Resulullah (sav)'dan bir şeyler talep ettiler. Aleyhissalatu vesselam da istediklerini verdi. Sonra tekrar istediler, o yine istediklerini verdi. Sonra yine istediler, o isteklerini yine verdi. Yanında mevcut olan şey bitmişti; şöyle buyurdular: "Yanımda bir mal olsa, bunu sizden ayrı olarak (kendim için) biriktirecek değilim. Kim iffetli davranır (istemezse), ALLAH (C.C.) onu iffetli kılar.Kim istiğna gösterirse ALLAH (C.C.) da onu gani kılar. Kim sabırlı davranırsa ALLAH (C.C.) ona sabır verir. Hiç kimseye sabırdan daha hayırlı ve daha geniş bir ihsanda bulunulmamıştır."
(Kütüb-ü Sitte / Hadis No : 4844)

Enfâl 46
Allah’a ve Resûl’üne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü ALLAH (C.C.) sabredenlerle beraberdir.

Enfâl 66
Şimdi ise ALLAH (C.C.) yükünüzü hafifletti ve sizde muhakkak bir zaaf olduğunu bildi. Eğer içinizde sabırlı yüz kişi olursa iki yüz kişiye galip gelirler. Eğer içinizde (sabırlı) bin kişi olursa, Allah’ın izniyle iki bin kişiye galip gelirler. ALLAH (C.C.) sabredenlerle beraberdir.

Lokman 17
“Yavrum! Namazı dosdoğru kıl. İyiliği emret. Kötülükten alıkoy. Başına gelen musibetlere karşı sabırlı ol. Çünkü bunlar kesin olarak emredilmiş işlerdendir.”

Asr Suresi
Asr'a andolsun ki, insan şüphesiz ziyan içindedir. Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler ve birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna (Onlar ziyanda değillerdir).
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

Yaşadığın yer : Uşak
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Zaman gösterecek inşallah
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : Bir konu arama sırasında googleden

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeÇarş. Ara. 09, 2009 7:09 pm

Kütübü Sitte
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Rüku Ve Secdelerde Okunacak Dualar
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav) iki secde arasında: "Allhümme`ğfir li ve`rhamni ve`cbürni, ve`hdini ve`rzukni. (Allahım bana mağfiret et, merhamet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver)" derdi.
HadisNo : 1807
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimePerş. Ara. 10, 2009 6:52 pm

Kütübü Sitte
Konu : Rüku Ve Secdelerde Okunacak Dualar
Ravi : Ali
Hadis : Hz. Peygamber (sav) secde ettiği vakit şöyle dua okurdu: "Allah`ım sana secde ettim, sana inandım, sana teslim oldum. Yüzüm de, kendisini yaratıp şekillendiren, ona kulak, göz takan yaradanına secde etmiştir. Yaratanların en güzeli olan ALLAH (C.C.) ne yücedir" (Hacc 14). Resulullah (sav)`ın teşehhüdle selam arasında okuduğu en son duası: "Allahümmağfir li ma kaddemtü ve ma ahhartü ve mü esrertü ve ma a`lentü ve ma esreftü ve ma ente a`lemu bihi minni ente`l-mükaddim ve ente`l-muahhir. La ilahe illa ente. (Allahım, geçmiş ömrümde yaptıklarımı, gelecekte yapacaklarımı, gizli işlediklerimi, aleni yaptıklarımı, israflarımı, benim bilmediğim fakat senin bildiğin kusurlarımı affet. İlerleten sen, gerileten de sensin, senden başka ilah yoktur)".
HadisNo : 1808
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeÇarş. Ocak 06, 2010 9:43 pm

Kütübü Sitte
Konu : Seferde Okunacak Dualar
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Bir adam Hz. Peygamber (sav)`e: "Ey Allah`ın Resulü, ben sefere çıkmak istiyorum, bana tavsiyede bulun!" diye talepte bulundu. Efendimiz: "Sana Allah`tan korkmanı ve (yol boyu aştığın) her tepenin başında tekbir getirmeni tavsiye ediyorum!" buyurdu. Adam döneceği sırada şu duada bulundu: "Allah`ım! Ona uzaklığı dür, yolculuğu kolay kıl."
HadisNo : 1835
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimePerş. Ocak 07, 2010 7:50 pm

Kütübü Sitte
Konu : Seferde Okunacak Dualar
Ravi : Abdullah el-Hatmi
Hadis : Resulullah (sav) birisiyle vedalaştı mı şöyle derdi: "Dininizi, emanetinizi ve işlerinizin akibetini Allah`ın muhafazasına bırakıyorum."
HadisNo : 1836
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimePaz Ocak 17, 2010 2:25 am

Kütübü Sitte
Konu : Üzüntü Ve Tasa Halinde Dua
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Kimin sıkıntısı artarsa şu duayı okusun: "Allahım ben senin kulunum, kulunun oğluyum, cariyenin oğluyum, senin avucunun içindeyim, alnım senin elinde. Hakkımdaki hükmün caridir. Kazan ne olursa hakkımda adalettir. Kendini tesmiye ettiğin veya kitabında indirdiğin veya nezdinde mevcut gayb hazinesinden seçtiğin, sana ait her bir isim adına senden Kur`an`ı kalbimin baharı, sıkıntı ve gamlarımın atılma vesilesi kılmam dilerim." Bu duayı okuyan her kulun gam ve sıkıntısını ALLAH (C.C.) gidermiş, yerine ferahlık vermiştir." [Rezin ilavesi, (Hadis Mecmau`z Zevaid`de (10,136) mevcuttur. Hakimin Müstedrek`inde de (1,509) kaydedilmiş.]
HadisNo : 1845
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimePaz Ocak 17, 2010 8:55 pm

Kütübü Sitte
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Hz. Ali İbnu Ebi Talib (ra) Resulullah (sav)`a gelerek: "Annem ve babam sana kurban olsun, şu Kur`an göğsümde durmayıp gidiyor. Kendimi onu ezberleyecek güçte göremiyorum" dedi. Resulullah (sav) ona şu cevabı verdi: "Ey Ebu`l Hüseyin! (Bu meselede) Allah`ın sana faydalı kılacağı, öğrettiğin takdirde öğrenen kimsenin de istifade edeceği, öğrendiklerini de göğsünde sabit kılacak kelimeleri öğreteyim mi?" Hz. Ali (ra): "Evet, ey Allah`ın Rasulü, öğret bana!" dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (sav) şu tavsiyede bulundu: "Cuma gecesi (perşembeyi cumaya bağlayan gece) olunca, gecenin son üçte birinde kalkabilirsen kalk. Çünkü o an (meleklerin de hazır bulunduğu) meşhud bir andır. O anda yapılan dua müstecabtır. Kardeşim Ya`kub da evlatlarına şöyle söyledi: "Sizin için Rabbime istiğfar edeceğim, hele cuma gecesi bir gelsin." Eğer o vakitte kalkamazsan gecenin ortasında kalk. Bunda da muvaffak olamazsan gecenin evvelinde kalk. Dört rek`at namaz kıl. Birinci rek`atte, Fatiha ile Ya-sin süresini oku, ikinci rek`atte Fatiha ile Ha-mim, ed-Duhan süresini oku, üçüncü rek`atte Fatiha ile Elif-lam-mim Tenzilü`s-secde`yi oku, dördüncü rek`atte Fatiha ile Tebareke`l-Mufassal`ı oku. Teşehhüdden boşaldığın zaman Allah`a hamdet, Allah`a senayı da güzel yap, bana ve diğer peygamberlere salat oku, güzel yap. Mü`min erkekler ve mü`min kadınlar ve senden önce gelip geçen mü`min kardeşlerin için istiğfar et. Sonra bütün bu okuduğun duaların sonunda şu duayı oku: "Allahım, bana günahları, beni hayatta baki kıldığın müddetçe ebediyen terkettirerek merhamet eyle. Bana faydası olmayan şeylere teşebbüsüm sebebiyle bana acı. Seni benden razı kılacak şeylere hüsn-i nazar etmemi bana nasib et. Ey semavat ve arzın yaratıcısı olan Celal, ikram ve dil uzatılamayan izzetin sahibi olan Allahım. Ey ALLAH (C.C.) (C.C.)! Ey Rahman! Celalin hakkı için, yüzün nuru hakkı için kitabını bana öğrettiğin gibi hıfzına da kalbimi icbar et. Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasib et. Ey semavat ve arzın yaratıcısı, celalin ve yüzün nuru hakkı için kitabınla gözlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi açmanı, onunla kalbimi yarmanı, göğsümü ferahlatmanım, bedenimi yıkamanı istiyorum. Çünküy hakkı bulmakta bana ancak sen yardım edersin, onu bana ancak sen nasib edersin. Herşeye ulaşmada güç ve kuvvet ancak büyük ve yüce olan Allah`tandır." Ey Ebu`l-Hasan, bu söylediğimi üç veya yedi cuma yapacaksın, Allah`ın izniyle duana icabet edilecektir. Beni hak üzere gönderen Zat-ı Zülcelal`e yemin olsun bu duayı yapan hiçbir mü`min icabetten mahrum kalmadı." İbnu Abbas (ra) der ki: "Allah`a yemin olsun, Ali (ra) beş veya yedi cuma geçti ki Resulullah (sav)`a aynı önceki mecliste tekrar gelerek: "Ey Allah`ın Resulü!" dedi, "geçmişte dört beş ayet ancak öğrenebiliyordum. Kendi kendime okuyunca onlar da (aklımda durmayıp) gidiyorlardı. Bugün ise, artık 40 kadar ayet öğrenebiliyorum ve onları kendi kendime okuyunca Kitabullah sanki gözümün önünde duruyor gibi oluyor. Eskiden hadisi dinliyordum da arkadan bir tekrar etmek istediğimde aklımdan çıkıp gidiyordu. Bugün hadis dinleyip sonra onu bir başkasına anlatmak istediğimde ondan tek bir harfi kaçırmadan anlatabiliyorum. Resulullah (sav) bu söz üzerine Hz.Ali (ra)`ye: "Ey Ebu`l-Hasan! Kabenin Rabbine yemin olsun sen müminsin!" dedi.
HadisNo : 1846
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimePtsi Ocak 18, 2010 8:09 pm

Kütübü Sitte
Ravi : Şeddad İbnu Evs
Hadis : Resulullah (sav) namazda şu duayı okumamızı öğretiyordu: "Allahım! Senden işte (dinde) sebat etmeyi, doğruluğa da azmetmeyi istiyorum. Keza nimetine şükretmeyi, sana güzel ibadette bulunmayı taleb ediyor, doğruyu konuşan bir dil, eğriliklerden uzak bir kalb diliyorum. Allah`ım, senin bildiğin her çeşit şerden sana sığınıyorum, bilmekte olduğun bütün hayırları senden istiyorum, bildiğin günahlarımdan sana istiğfar ediyorum."
HadisNo : 1847
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeÇarş. Ocak 20, 2010 11:29 pm

Kütübü Sitte
Konu : Giyinme Ve Yemek Duaları
Ravi : Ebu Ümame
Hadis : İbnu Ömer (ra) yeni bir elbise giymişti ve şöyle dua etti: "Avretimi örtebileceğim ve hayatta güzellik sağlayabileceğim bir elbise giydiren Allah`a hamd olsun." Sonra şunu söyledi: "Ben Resulullah (sav)`ı dinledim: "Kim yeni bir elbise giyer, böyle söyler, daha sonra da eskittiği elbiseyi tasadduk ederse, sağken de öldükten sonra da Allah`ın himayesi, hıfzı ve örtmesi altında olur."
HadisNo : 1849
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeCuma Ocak 22, 2010 7:54 pm

Kütübü Sitte
Ravi : Ebu Said
Hadis : Hz. Peygamber (sav) bir şey yeyip içti mi şu duayı okurdu: "Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allah`a hamdolsun."
HadisNo : 1850
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimePaz Ocak 24, 2010 7:21 pm

Kütübü Sitte
Ravi : Muaz İbnu Enes
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bir şey yer ve: "Bana bu yiyeceği yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allah`a hamdolsun" derse geçmiş günahları affolunur". (Ebu Davud`un rivayetinde şu ziyade var: "Kim bir elbise giyer ve: "Bunu bana giydirip, tarafımdan bir güç ve kuvvet olmaksızın beni bununla rızıklandıran Allah`a hamdolsun" derse geçmiş ve gelecek günahları affedilir.")
HadisNo : 1851
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimePtsi Ocak 25, 2010 7:42 pm

Kütübü Sitte
Ravi : Muaz İbnu Enes
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Muhakkak ki ALLAH (C.C.), kulun bir şey yiyip hamdetmesinden veya bir şey içip hamdetmesinden razı olur."
HadisNo : 1852
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeÇarş. Ocak 27, 2010 10:40 pm

Kütübü Sitte,Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Ravi : Enes
Hadis
: Resulullah (sav) Sa`d İbnu Ubade`nin yanında ekmek ve
zeytinyağı yemişti. Sonunda şöyle bir dua buyurdu: "Yanınızda oruçlular
yemek yesin, yemeğinizden ebrarlar yesin, üzerinize melekler dua
etsin." (Ebu Davud`un Hz. Cabir (ra)`den kaydettiği diğer bir rivayette
şöyle denir: "Ebu`l-Heysem bir yemek hazırladı, Resulullah (sav)`ı ve
Ashabını (ra) davet etti. Hz. Peygamber yemekten kalkınca: "Kardeşinizi
mükafaatlandırın buyurdu. Ashab: "Mükafaatı da ne?" diye sordular,
Efendimiz: "Kişinin evine girilip yemeği yendi, içeceği içildi mi ev
sahibi için dua edilir, işte bu onun mükafaatıdır" cevabını verdi.)
HadisNo : 1853
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimePerş. Ocak 28, 2010 7:08 pm

Kütübü Sitte
Konu : Kaza-yı Hacet Duası
Ravi : Enes
Hadis : Resulullah (sav) kaza-yı hacet için helaya girdiği zaman şu duayı okurdu: "Allahümme inni euzu bike mine`lhubsi ve`l-habais. (Allahım, pislikten ve (cin ve şeytan gibi) kötü yaratıklardan sana sığınırım."
HadisNo : 1854
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeCuma Ocak 29, 2010 7:59 pm

Kütübü Sitte
Konu : Kaza-yı Hacet Duası
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) heladan çıkınca: "Gufraneke (affını taleb ediyorum)" derdi. (Tirmizi`nin Hz. Ali`den kaydettiği diğer bir rivayette şöyle denir: "Resulullah (sav) buyurdular ki: "Helaya girdiği zaman insanoğlunun avretleri ile cinnilerin gözleri arasındaki perde, kişinin "bismillah" demesidir.")
HadisNo : 1855
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeC.tesi Ocak 30, 2010 11:01 pm

Kütübü Sitte
Konu : Mescide Giriş Çıkış Duaları
Ravi : Fatıma Bintu`l-Hüseyin İbni Ali
Hadis : Fatıma Bintu`l-Hüseyin İbni Ali, büyükannesi Fatımatu`l-Kübra (ra)`dan naklen anlatıyor: "Resulullah (sav) mescide girdiği zaman Muhammed (sav)`e salat (dua) okur, sonra da: "Rabbim! günahımı affet, rahmet kapılarını bana aç" derdi. Çıkarken de yine Muhammed (sav)`e salat okur, sonra da: "Rabbim! Günahımı affet, lütuf kapılarını benim için aç" derdi.
HadisNo : 1856
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimePaz Ocak 31, 2010 7:14 pm

Kütübü sitte
Konu : Hilali Görünce Okunacak Dualar
Ravi : Talha İbnu Ubeydullah
Hadis : Hz. Peygamber (sav) hilali görünce şu duayı okurdu: "Allahım, Ay`ın hilal devresini bize bereketli, imanlı, selametli ve İslam üzere geçir. (Ey hilal) benim de senin de Rabbin Allah`tır."
HadisNo : 1857
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimePtsi Şub. 01, 2010 7:32 pm

Kütübü Sitte
Konu : Hilali Görünce Okunacak Dualar
Ravi : Katade
Hadis : Katade (ra)`ye ulaştığına göre, Resulullah (sav) hilali görünce şu duayı okurmuş: "Hayırlı ve istikametli bir ihtilal (devresi diliyorum,)" Bunu üç kere söyledikten sonra, "Seni yaratan Allah`a inandım." Bunu da üç kere tekrar ettikten sonra: "... Ayını çıkarıp ... Ayını getiren Allah`a hamdolsun" dermiş." (Ebu Davud`un yine Katade`den kaydrettiği bir diğer rivayetinde: "Resulullah (sav), hilali görünce yüzünü ondan çevirirdi" denmektedir.)
HadisNo : 1858
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
(((OFLU)))

Yaşadığın yer : dünyanın ortası
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmaz mı.......
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : cep telefonuma gelen bir mesajla :D

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeSalı Mart 30, 2010 9:05 pm

Müslüman, kafire, kafir de müslümana mirasçı olamaz.
(Hadisi Şerif)
http://cankurbanyoluna.forumzen.com
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
(((OFLU)))

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeC.tesi Nis. 03, 2010 12:01 am

'Herşeyin bir kalbi vardır. Kura'n'ın kalbi de Yasin'dir.Kim bu süreyi okursa, Cenab-ı Hakk, bu okuması sebebiyle kendisine, Kura'n-ı Kerim'i - Yasin Hariç - on kere okumuş sevabı verir.
(Hadisi Şerif)
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
(((OFLU)))

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeSalı Nis. 06, 2010 12:39 am

Ebu Hureyre'nin (r.a.) naklettiğine göre: ALLAH (C.C.) Resulü (a.s.) şöyle buyurdu:

"Namaz için kamet getirildiği zaman namaza koşa koşa gelmeyip, sakin bir şekilde yürüye yürüye geliniz. Namazın yetiştiğiniz kadarını (imamla beraber) kılınız, kaçırdığınız kısmını da kendiniz tamamlayınız."

Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 944
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeCuma Tem. 09, 2010 1:49 am

Kütübü Sitte
Fasil : FERAİZ BÖLÜMÜ
Konu : Feraizin Ahkamı Ve Varisler
Ravi : Aişe
Hadis : Tirmizi`de Hz. Aişe (ra)`den merfu olarak, şu rivayet edilmiştir: "Resulullah (sa()`ın bir azadlısı vefat etti ve mal
bıraktı. Geride ne evladı ne de bir yakını yoktu. Resulullah (sav): "Mirasını köyünden bir adama verin!" emretti."
HadisNo : 4744
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: Hergün Bir Hadis ve Açıklaması   Hergün Bir Hadis ve Açıklaması Icon_minitimeCuma Tem. 09, 2010 6:44 pm

Kütübü Sitte
Fasil : FERAİZ BÖLÜMÜ
Konu : Feraizin Ahkamı Ve Varisler
Ravi : Büreyde
Hadis : Bir adam Resulullah (sav)`a geldi ve: "Bende Ezd`den birisinin mirası var. Ben onu verecek bir Ezdli bulamıyorum (ne yapayım?)" dedi. Aleyhisselatu vesselam: "Git bir yıl bir Ezdli ara!" emretti. Adam bir yıl sonra tekrar geldi ve "Mirası verecek bir Ezdli bulamadım!" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Git bak; karşılaşacağın ilk Huzai`ye malı ver!" buyurdu. Adam geri dönünce: "Adamı bana çağırın" emretti. Adam çağırıldı. Gelince: "Huzaa`nın en yaşlısına bak, malı ona ver!" buyurdu.
HadisNo : 4745

Hergün Bir Hadis ve Açıklaması
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 40 Hadis...
» BiR HaDiS
» Kutsi Hadis