iLahi-Aşk MekaNı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
iLahi-Aşk MekaNı

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ

+9
tugba_58
k_ervanur
PRaNGa58
^éLcin^
(((OFLU)))
mahşer
SiVasLi
Huzur_Vakti
GöNüL
13 posters
YazarMesaj
Misafir
Misafir
Anonymous

EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Empty
MesajKonu: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePtsi Ağus. 11, 2008 7:43 pm

arkadaşlar hazır aramızda yeni evlenen ve evlenmek üzere olan kardeşlerimiz var bu vesile ile bir konuyu paylaşmak istedim
yeni evlenen ve evlenecek olan kardeşlerim hatta şu an evli olan kardeşlerimde mutlaka,evlilik hukuku , karı koca hakları, boşanma talak konuları, mehir vs.. gibi islamda evliliğimizin
nasıl ve ne şekilde ilerlemesi nelere dikkat etmeli hangiz sözler nikahı zedeler hangiz söz ve davranışlar nikahta talakın düşmesine neden olur mutlaka iyi okuyup anlamalıdırlar.

dün şirkete girdiğimde güvenlik bir kardeşim bana bir soru sordu ve başımdan kaynar sular döktü sanki ve olayı şöyle anlattı;
-ben eşime şaka yollu 3 kere boş ol dedim ve sonra şaka yaptım diye tövbe ettim eşim sonra bir hoca efendiden nikahın şakasıda ciddiside aynıdır dediğini işittiğini telefonla bildirdi ben ise inanamadım
şimdi bizim halimiz ne olacak diye sordu
bende kendisine hangi mezhepten olduğunu sordum hanefi mezhebinden olduğunu söyledi malesef eşinin artık ona haram olduğunu nikahlarının düştüğünü ve onunla yabancı namahrem olduğunu aynı evde bir an bile kalamayacaklarını söyledim çünkü 3 talağı birden vermişti.
sonra kalbi mutmain olsun için Diyanetten Emekli olmuş 4 mezhebe göre fetva veren değerli bir hoca efendi ile görüştürdüm hoca efendi de aynı şekilde nikahının bittiğini izah etti.
bu şekilde ancak nikahı giden kişilerin tekrar birleşebilmeleri için eşinin yani kadının babası evinde iddeti dolana kadar evinden çıkmadan beklemesi gerektiğini , iddeti bittikten sonra başka biriyle nikahlanıp evlenmesi ve artık karı koca olacaklarını evlendiği kişinin ölümü veya boşanmaları durumunda tekrar eski eşine dönebilmesi için yine iddet bekleyip ancak eski eşine bu şekilde dönebileceğini hem acizane ben hemde görüştürdüğüm hoca efendi anlattık.
Fakat yine mutmain olmayınca diyanetin fetva sitesinden aynı fetvayı bulup ona okudum sonra illaki diyanet işlerinden bir hoca efendiyle bu konuyu direk telefonda konuşmak istediğini söyledi bende artık ben devreden çıktım ve görevimi yaptığımı söyledim nitekim ülkemizde herkese göre hoca bulunduğundan herkes istediği fetvayı nefsinin hoşuna giden kendisini dine değil dini kendisine uydurmaya çalışan bazı kişiler sayesinde aradığı fetvayı bulana kadar arayıp sonunda istediğini elde eden bir duruma düşmüştür.

-küfre girecek sözler sarf etmek dinin emir ve yasaklarından birini inkar etmek helale haram , harama helal demek kişiyi dinden çıkardığı gibi nikahınıda düşürür.
-dinlenilen şarkı,türkülerde kadere isyan eden, feleğe söven, bu gibi şarkıları dinlemek , o sözleri tekrar etmek, tastik ederek iç çekip kafa sallamak ta insanı dinden çıkardığı gibi nikahını düşürmektedir.

Hoca ve alimlerden bir kısmı müstesna olmak üzere, malesef ülkemizde bu şekilde insanların hoşuna giden istediği fetvaları veren kişiler mevcuttur Rabbim onların şerrinden bu ümmeti muhafaza etsin.
O yüzden gerek evlilikte, gerek miras , gerekse ticaret vb. ne iş yaparsak yapalım mutlaka islamda bu yaptığımız fiilin doğru olanı ve yapmamız gereken dikkat etmemiz gereken islami sınır ve hudutları aşmadan meşru şartlarda öğrenip öyle yapmaya gayret etmeliyiz. Ehli sünnet alimlerinin bu konular hakkında yazdığı eserleri okumalı onların ders ve sohbet halkalarında mümkün olduğunca bulunmalıyız.

Mutlaka her mümin kadın ve erkeğin ilmihal , fıkıh öğrenmesi farzdır.
Rabbim boş malayani ve faydasız ilimlerden dizi ve maçlarla bilmem ne vadileriyle zaman geçirip bu ilimlerden uzak duranlardan bu hal üzere yaşamaktan uzak eylesin bizleri.
GöNüL
Bayan Moderatör
Bayan Moderatör
GöNüL

Yaşadığın yer : almanya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : din icerikli olmasi
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : sahra kardesimin araciligiyla

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePtsi Ağus. 11, 2008 7:48 pm

Amin...Aminn! ALLAH (C.C.) razi olsun abi!
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePtsi Ağus. 11, 2008 8:04 pm

amin ecmain kardeşim
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePtsi Ağus. 11, 2008 8:28 pm

-küfre girecek sözler sarf etmek dinin emir ve yasaklarından birini inkar etmek helale haram , harama helal demek kişiyi dinden çıkardığı gibi nikahınıda düşürür.
-dinlenilen şarkı,türkülerde kadere isyan eden, feleğe söven, bu gibi şarkıları dinlemek , o sözleri tekrar etmek, tastik ederek iç çekip kafa sallamak ta insanı dinden çıkardığı gibi nikahını düşürmektedir.
Rabbim boş malayani ve faydasız ilimlerden dizi ve maçlarla bilmem ne vadileriyle zaman geçirip bu ilimlerden uzak duranlardan bu hal üzere yaşamaktan uzak eylesin bizleri.

amin.ALLAH (C.C.) razı olsun..
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePtsi Ağus. 11, 2008 10:13 pm

amin ecmain kardeşim
Huzur_Vakti
Yeni Üye
Yeni Üye
Huzur_Vakti

Yaşadığın yer : Istanbul
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : bilmem : )
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tavsiye...

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeC.tesi Ara. 27, 2008 11:24 am

ALLAH (C.C.) razi olsun..
SiVasLi
Admin
Admin
SiVasLi

Yaşadığın yer : Almanya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : InSaNLaR ..
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ....

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Nis. 05, 2009 9:25 am

eger burda yazilanlanlardan birini bilmeden yapmis olsam ama ogrendikden sonra tövbe etsem yinede nikah gidermi ?
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Nis. 05, 2009 9:37 am

v.a.s mehir hakkını da anlatabilir misin Muhammed abi? a.r.o
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
mahşer

Yaşadığın yer : kocaeli ama SİVAS lıyız o kadar :)
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmasa işim ne burda :)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tanıştık bir vesileyle işte...

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Nis. 05, 2009 6:02 pm

SiVasLi demiş ki:
eger burda yazilanlanlardan birini bilmeden yapmis olsam ama ogrendikden sonra tövbe etsem yinede nikah gidermi ?
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Nis. 05, 2009 6:33 pm

SiVasLi demiş ki:

mesela ne gibi soruyu net sorabilirmisin?
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
mahşer

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Nis. 05, 2009 6:48 pm

mesela bu konu hakkında hiç bilgimiz yokken yani şaka yoluyla 3 defa boş ol demenin aslında gerçekten nikahı geçersiz ettiğini bilmiyoken böle bişey desek Sonra da aslını öğrenip tövbe etsek gene de nikah bozulur mu?
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Nis. 05, 2009 7:34 pm

~*MaHŞeR*~ demiş ki:
mesela bu konu hakkında hiç bilgimiz yokken yani şaka yoluyla 3 defa boş ol demenin aslında gerçekten nikahı geçersiz ettiğini bilmiyoken böle bişey desek Sonra da aslını öğrenip tövbe etsek gene de nikah bozulur mu?
evet nikah hanefi mezhebine göre bozulur ve geri dönüşü de yoktur
bilmemek bu konuda mazeret değildir
çünkü Efendimiz (s.a.v.) nikahın şakasıda ciddiside aynıdır buyuruyor
hem ayrıca talak boşama hakkı erkeğe verilmiştir
kadının boş ol demesi nikahı düşürmez
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
mahşer

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Nis. 05, 2009 7:35 pm

ALLAH (C.C.) razı olsun ben erkekler adına sormuştum --
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
(((OFLU)))

Yaşadığın yer : dünyanın ortası
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmaz mı.......
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : cep telefonuma gelen bir mesajla :D

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Nis. 05, 2009 7:50 pm

a.r.o abi
http://cankurbanyoluna.forumzen.com
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePtsi Nis. 06, 2009 10:42 pm

mehir hakkını sormuştum padrole
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeSalı Nis. 07, 2009 12:36 am

Shahofrose demiş ki:
tamam inş bi ara yazacağım kardeşim
^éLcin^
Admin
Admin
^éLcin^

Yaşadığın yer : İstanbuL.....:::aslen SİVASSSSS
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : minikkk faremmm :):):)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : şimdi kaynağımız aciz_gül... ilk olarak aciz gül den ervanur aldı ervanurdan bendeniz aldım ölee:)))

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeC.tesi Nis. 18, 2009 10:03 pm

şimdi bizim halimiz ne olacak diye sordu
bende kendisine hangi mezhepten olduğunu sordum hanefi mezhebinden olduğunu söyledi malesef eşinin artık ona haram olduğunu nikahlarının düştüğünü ve onunla yabancı namahrem olduğunu aynı evde bir an bile kalamayacaklarını söyledim çünkü 3 talağı birden vermişti.

ALLAH (C.C.) razı olsun abi çok ama çok önemli bi konu bunu ben bile biliyodum --
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Nis. 19, 2009 8:39 pm

o yüzden evlenmeden önce Ehli sünnet alimlerinin yazdığı İslamda evlilik nasıl olur, şartları nelerdir, hangiz sözler nikahı düşürür, nelerden kaçınmak lazım, karı koca hakları nelerdir, bunların hepsini okuyup öğrenmek lazım

ve lügatımızdan, dilimizden boş ol ve boşadım kelimelerini silmek lazım yoksa dünyada bunun sıkıntı ve üzüntüsünü çekeriz
ahiretteki sıkıntı ve cezasıda var
yukarıdaki örnekte anlattığım gibi nikahı gittiği halde haramsınız artık birbirinize denildiği halde, evliliğine devam edip cinsi münasebette bulunan, iki yabancı gibi her gün haram işlemiş olanlar çok malesef
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
(((OFLU)))

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Nis. 19, 2009 10:01 pm

doğru diyorsun abi..evlenmeden önce
"o yüzden evlenmeden önce Ehli sünnet alimlerinin yazdığı İslamda evlilik nasıl olur, şartları nelerdir, hangiz sözler nikahı düşürür, nelerden kaçınmak lazım, karı koca hakları nelerdir, bunların hepsini okuyup öğrenmek lazım"
evliliği oyun gibi zanneden kişiler var. ALLAH (C.C.) sonumuzu hayırlı ve ıslah eder inşAllah
PRaNGa58
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
PRaNGa58

Yaşadığın yer : sivas
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : ...
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : seyfo abim saolsun(:

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Nis. 19, 2009 10:14 pm

padrole böyle şakamı olurmuş ya...

birde dinlenilen bu tür şarkıların nikahı düşürdüğünü ilk defa duyuyorum çok şaşırdım :S ALLAH (C.C.) razı olsun.
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePtsi Nis. 20, 2009 12:56 am

PRaNGa58 demiş ki:
padrole böyle şakamı olurmuş ya...

birde dinlenilen bu tür şarkıların nikahı düşürdüğünü ilk defa duyuyorum çok şaşırdım :S ALLAH (C.C.) (C.C.) razı olsun.
şarkının kendisi değil içinde dinden çıkarılacak sözlerin olduğu şarkılar
mesela kadere söven, bahtına isyan eden vs.. gibi sözler
illaki şarkıyla değil normal sözle söylense yine dinden çıkarır
dinden çıkınca insanın nikahıda düşer
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Mayıs 03, 2009 7:45 am

((MUHAMMED)) demiş ki:
Shahofrose demiş ki:
tamam inş bi ara yazacağım kardeşim
güncelleme

En son Shahofrose tarafından Çarş. Mayıs 13, 2009 6:35 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
k_ervanur
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
k_ervanur

Yaşadığın yer : ----NAPCAN---
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : ---VAR TABİ--
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ------

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Mayıs 03, 2009 8:58 am

aminn abi ALLAH (C.C.) razı olsun evliler ve evlenecekler gerçekten bu konuyu okumalı vede aklında bulundurmalı

teşekkürler
tugba_58
Ayın Üyesi
Ayın Üyesi
tugba_58

sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : civcivim vaaar xD xD
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ^^Divane^^ abimin Profilinden gördümmm xD

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Mayıs 03, 2009 9:09 am

amiinnn...
ALLAH (C.C.) razi olsun abi... cok önemli konu bunlar.. ALLAH (C.C.) hepimizin yardimci olsun .)
SiVasLi
Admin
Admin
SiVasLi

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeC.tesi Ara. 12, 2009 10:59 am

((MUHAMMED)) demiş ki:
~*MaHŞeR*~ demiş ki:

benim simdi kafam karisti usema abinin bir yazisinda 2 si erkegetekide kadinda bosama talgi diye yaziordu hatta cok sasirmistim cunku simdiye kadar sadece erkekde biliordum simdi bir oyle bir boyle hngisi?????
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

Yaşadığın yer : Uşak
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Zaman gösterecek inşallah
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : Bir konu arama sırasında googleden

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeCuma Ocak 22, 2010 9:40 pm

Misafir nickli üyemizin "mehir hakkında" sorduğu soruyu dilimin döndüğünce anlatmaya gayret edeyim İNŞAALLAH.

Mehir, evlenen kadının hakkı olan mal veya paradır. Bunun azı veya çoğu için kesin bir sınır yoktur. Herkesin imkânına göre değişebilir. Evlenmeden önce peşin verilebileceği gibi, evlendikten sonra da verilebilir. Erkeğin evlendiği kadına mehir ödemesi vaciptir. Mehir, kadının öz hakkıdır ve onun rızası olmadan kimse onu harcayamaz. Başlık parası ise, kız tarafının kendileri için bir gelir olarak sözleşme, nişanlanma ve düğün sıralarında damat tarafından aldıkları para ve eşyadır. Bu bir çeşit rüşvettir ve haksız kazanç yoludur. Damat tarafından kız tarafına verilen şeyler sırf evlenen kız için sarfediliyorsa, o zaman ismi ne olursa olsun mehir yerine geçer. Hatırı sayılır bir miktar olarak ödenmiş veya taahhüt edilmiş mehir, basit sebeplerle erkeğin eşini boşamasının önünde bir engeldir. Böylece mehir, kadına maddi destek yanında evliliğin devamı için de etkili bir bağ vazifesi görür. Birçok zararı görülen ‘başlık’ adetinin ortadan kalkması ve evlenen kızın layık olduğu nikâh bedeline kavuşması, ancak mehir esaslarının uygulanmasıyla mümkündür. Evlenen kadına ödenmesi vacip olan mehrin, nikâh sırasında konuşulması şart değil, müstehabtır. İki ailenin karşılıklı olarak, mehir yerine kızlarını birbirine mehirsiz olarak vermeleri ise caiz değildir. Buna “Nikâh-ı Şığar” denir. Üç mezhebe göre bu nikâh geçersizdir. Hanefî Mezhebi’nde ise nikâh sahih olmakla beraber harama yakın mekruhtur, ayrıca mehir verilmesi vacip ve lazım olur. (1)
Mehrin en çoğu için bir sınır yoktur. En azı için de Şafiî mezhebine göre bir ölçü yoksa da, Hanefî Mezhebi’ne göre mehrin en azı 30 küsur gram gümüş değeri olarak kabul edilir. 80-90 gram altın ortalama bir ölçü
sayılabilir.

MEHİR ÇEŞİTLERİ
Mehir, temelde “Mehr-i Müsemma” (isimlenmiş mehir) ve “Mehr-i Misl” (mehir benzeri ) olmak üzere iki kısımdır.
Mehr-i müsemma, nikâhtan evvel veya nikâh sırasında iki tarafın anlaşıp karara bağladığı mehirdir. Bu da tamamen peşin (muaccel) veya tamamen veresiye (müeccel) olabileceği gibi, bir bölümü peşin ve bir bölümü de veresiye olabilir. Veresiye mehirde bir süre belirlenmişse, süre dolunca kadının mehrini vermek gerekir. Süresiz olarak ertelenmişse, boşanma veya eşlerden birinin vefatına kadar gecikme olabilir. Peşin verilmesi kararlaştırılan mehrini almadıkça, nikâhlı kadın kendisini erkeğine teslim etmeyebilir.

Mehr-i Misl, evlenen kadının baba soyundan veya baba memleketinin ahalisinden çeşitli özellikleriyle kendisi gibi olan kadınlara evlenme halinde verilen bedeldir. Evlenme öncesi karar bağlanmamasına rağmen, kadının hakkı olan asıl mehir de budur. Nikâhtan sonra zifaf yahut ölüm durumundan biri meydana gelmişse, adı konulmuş mehir varsa onun ödenmesi vacip olur. Zifaf veya o manada başbaşa kalma
olmadan önce erkeğin boşaması olmuşsa, bu mehrin yarısı gerekir. Mehrin tamamı ödenmişse, yarısı geri verilir.
Mehrin belirlenmesinde hem kadının durumunu hem erkeğin imkânlarını hesaba katmak gerekir. Nikâh meclisinden önce bir mehir, nikâh anında ise farklı bir mehir konuşulsa, asıl olanı önce konuşulandır. Fakat bunun üzerinde anlaşmazlık çıkarsa, nikâh sırasında konuşulan mehir esas alınır. (2)

MEHRİN KESİNLEŞMESİ

Nikâh akdinden dolayı vacip olan mehrin, bazı hallerde vaciplikten düşmesi de mümkündür. Mesela sahih nikâhta zifaftan önce kadının dinden çıkması gibi kendi fiiliyle ayrılık olmuşsa, kadın mehir hakkını tamamıyla kaybeder. Fakat üç sebepten biri bulununca, artık mehir tamamen kesinlik kazanır. Bu üç sebep ise:
1- Sahih nikâhta gerçek halvet olması,
2- Zifaf meydana gelmesi,
3- Eşlerden birinin ölmüş olmasıdır.
Bunlardan biri meydana geldi mi, hak sahibi mehrini bağışlamadıkça mehir olarak ödenmiş para, altın veya eşyaların hiçbiri geri alınamayacağı gibi, henüz ödenmemiş mehrin de ödenmesi kesin borç olur. Evli eşler, kesin boşanma olan “bain talâk” ile yahut meşru bir sebebe veya eşlerin ortak arzusuna dayalı mahkeme kararıyla ayrılıp evliliğe son vermişlerse, birbiriyle tekrar nikâhlanmaları halinde, yine mehir hakkı vardır. Nikâhlı eşler arasında, sahih halvet veya cinsî münasebet olmuşsa mehir kesinlik kazanacağı gibi, bunlar olmasa bile eşlerden biri vefat ettiğinde yine böyledir. Ölüm halinde daha önce ödenmemiş olan mehri vermek veya almak hakkına sahip olanlar, vefat edenin vârisleridir.
Halvet durumu: Kadın ve erkeğin, kendi izinleri olmadıkça üçüncü bir şahsın onların hallerinden haberdar olamayacağına emin oldukları, tenha veya kapalı bir yerde yalnız başlarına bulunmalarıdır. Eşlerin birinde cinsî ilişkiye bir engel yokken böyle bir buluşmaya “sahih halvet” denir. İşte mehre kesinlik kazandıran halvet budur. Eşlerden birinde hastalık, ramazan orucu ve kadının hayız hali gibi engel bulunur, yahut orada başka biri olursa, buna da “fasid halvet” denir. Sadece fasid halvetle mehir kesinlik kazanmaz. (3)
Batıl (geçersiz) nikâhta ve nikâhsız nişanlılıkta halvet, mehir gerektirmez. Ancak nikâhsız nişanlıların halveti caiz değildir.

MEHRİN SAHİBİ
Mehir hakkı, evlenen kızın veya kadının bizzat kendisinindir. Başlık, ağırlık vs. namıyla kızın babası ya da velileri tarafından damattan alınan para ve mallar, sırf kızın kendisi için harcanır ve saklanırsa, mehir hesabına dahil olur. Fakat bunu bir çeşit ticari kazanç şeklinde velilerin kendilerine mal etmeleri caiz değildir. O zaman haram olan rüşvet yerine geçer. Ancak damadın isteği üzerine kız tarafına verilen hediyeler hediye olarak caizdir. Bugünkü adet ve uygulamaların çoğunda, damat tarafından gelin tarafına yapılan ödemeler açıkça mehir olarak belirtilmiyorsa da, bilezik, gerdanlık vs. gibi altın eşyadan kıza ödenen nikâh bedeli şeylerin hepsi, esasen mehir yerine geçmektedir. Bunlar bir çeşit emsal mehirdir. Ergenlik çağındaki akıl sahibi bir kadın, mehrini kocasına yahut onun vefatından sonra vârislerine bağışlayabilir. Bu hususta kimsenin itiraz hakkı yoktur. Kadın, isterse mehri ana-babasına da hibe edebilir. Mehir,
doğrudan mehir hakkının yegâne sahibi olan nikâhlanmış kadına teslim edildiği gibi, kadının izni dahilinde onun babası veya diğer velilerine de teslim edilebilir. Zaten mevcut uygulama da genelde böyledir. Mehrini almış olan evli bir kadın ise, onu istediği gibi kullanabilir, buna müdahale etmeye kimsenin hakkı yoktur. (4)

Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “Kadınlara mehirlerini gönül hoşluğuyla verin. Şayet ondan birazını kendileri gönül rızasıyla bağışlayıverirlerse, onu da sindirerek afiyetle yiyin.” (Nisa/4).

“Bir eşin yerine başka bir eş istediğiniz takdirde, onlardan birine yüklerle mehir vermiş olsanız dahi, verdiğinizden hiçbir şeyi geri almayın.” (Nisa/20)

(1) Neylü’l-Evtâr, 6/635-37; Kitabü’l-Fıkh ale’l-Mezahib, 4/129
(2) el-Meydanî, el-Lübab (Beyrut-1998), 2/15-16; el-Fetava’l-Hindiyye, 1/315-16
(3) Bedaiu’s-Sanai, 3/520-28; Reddü’l-Muhtar, 4/248-49 vd.
(4) Mehirle ilgili tafsilat için: el-Fıkhu’l-İslâmî, 9/6757-6840; Hukuk-u İslâmiyye Kamusu, 2/115-150
SiVasLi
Admin
Admin
SiVasLi

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Ocak 24, 2010 9:24 am

SiVasLi demiş ki:
((MUHAMMED)) demiş ki:
~*MaHŞeR*~ demiş ki:

benim simdi kafam karisti usema abinin bir yazisinda 2 si erkegetekide kadinda bosama talgi diye yaziordu hatta cok sasirmistim cunku simdiye kadar sadece erkekde biliordum simdi bir oyle bir boyle hngisi?????

bu konu hakkindan bilgisi olan varmi bosanma talagin ikisi erkekde teki kadinda olmasi hakkinda
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePaz Ocak 24, 2010 8:46 pm

Kadının Boşanma Hakkı:

Dinimizde kadınların da boşanma hakları vardır, fakat kadınların hassas olarak yaratılmaları ve çabuk ve duygusal karar verebilmeleri riskine karşı, kadının boşanma hakkını bazı şartlara bağlı tutmuştur.

Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye’de diyor ki:
Kadın, boşanmak benim elimde olmak üzere seninle evlendim der ve erkek de bunu kabul ettim derse, kadının boşanması kendi elinde de olur. Erkek eşine (İşin, senin elinde olsun) veya (Kendini sen boşa) yahut (Diler isen boşsun) gibi cümlelerden birini söylerse, kadın, ancak o oturumda kendisini boşayabilir. Kocası (Ne zaman istersen kendini boşa) derse, o oturuma mahsus olmaz. Kadın istediği zaman, kendini boşayabilir.

Kendisine boşanmak hakkı verilen kadın, kocasına (Seni boşadım) derse, boşanma işi gerçekleşmez. (Kendimi boşadım) demesi lazımdır. Nikah yapılırken kadın, (Ne vakit istersem, kendimi senden boşamak üzere...) diyerek, şart ederse, erkek de, nikah yapılırken, bu şartı kabul ettim derse, böyle şartlı nikah sahih olur ve kadın da boşanmak hakkına sahip olur. Erkek boşanma hakkını verse, kadın (Ben boşanma hakkını istemem) dese de, hakkını red etmiş olmaz. Dilediği zamanda, kendini boşayabilir. Erkek nikah yaparken, (Boşanmak senin elinde olmak üzere, seni nikah ettim) derse, nikah sahih olup, boşanmak hakkı kadının elinde olmaz. Fakat, önce kadın, (istediğim zaman, boşanma hakkı elimde olmak üzere sana nikahlandım) der, erkek de, (kabul ettim) derse, hem nikah sahih olur, hem de, boşanmak kadının elinde olur.

İslamda kadının boşanma hakkı, evlenirken şart koşmasa da vardır. Fakat erkeğe göre kadın daha duygusal olduğu için kadının ani karar vermeyip boşanmak için mahkemeye başvurması gerekmektedir. Nitekim asrı saadette kadınlar bizzat peygamberimize gelip kocalarından şikayette bulunuyorlardı. Hakim kadının boşanma gerekçesini haklı bulduğu takdirde kocasının rızasına bakmadan kadını eşinden boşar.

İnşallah akıllardaki soru işaretlerini giderici bir açıklama yapabilmişimdir.
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
(((OFLU)))

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePtsi Ocak 25, 2010 10:21 pm

Gerçekten de öyle abim.. bayanlar çok duygusal oluyor. Ufak birşeyi bir bakıyorsun büyütüyorlar.

Bir tane rahmetli hala diyordu : " Eğer boşamak benim elimde olsaydı ben kocamı kaç sefer boşamıştım şimdiye kadar" derdi.
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
(((OFLU)))

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePtsi Ocak 25, 2010 10:38 pm

haha abim kısacık anlatsan da okurken sıkılmasam diyorum yine kaptırmışsın kendini
yine de EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ 599730 anladım ama
birşey soracam mehir hakkında
evlenen erkek hanımına mehir vermiş.. evlendikleri sırada hanımına kızın kendi annesi, babası ona kızları evleniyor diye mehir( bilezikler de mehir oluyormuş dedin) vermiş.Bir ay geçtikten sonra erkek hanımında ona verdiği mehirleri ve kızın anasının babasının verdiğimi mehirleri istemiş.. Şu kadar süre zarfında geri vermek şartıyla almış hanımından ama seneler geçmiş mehirlerden ses seda yok. Şimdide vermeseydin aklın nerdeydi diyormuş. Şimdi nolcak peki böyle bir durumda?
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePtsi Ocak 25, 2010 10:52 pm

Yazın biraz karışık olmuş oflu kardeşim, Fakat anladığım kadarıyla kadının kocası borç olarak aldığı mehri geri vermemiş. Eğer doğru anladıysam sonuçta o erkek, kadına mehir karşılığı kadar borçludur. Boşanma veya hâlâ birlikte olmaları bu durumu değiştirmez. Kadın kendi rızasıyla, o borcu (VERDİĞİ MEHİRİ) bağışladını söylemedikçe o borç ebediyyen o erkeğin borcudur. Aklın nerdeydi cümlesi asıl kıyamette borçlya denecek bir sözdür. Rabbimiz buyuracak: Ben sana darlık zamanında aldığın borcu ödeyebileceğin kadar zaman ve imkan verdim, neden ödemedin?
Eğer kul, Ya rabbi müsade et dünyaya dönüp o borcumu ödeyeyim derse, dünyada iken aklın nerdeydi denilecek.
Ayette Rabbimiz öyle buyuruyor.

وَلَوْ
تَرَى إِذِ الْمُجْرِمُونَ نَاكِسُو رُؤُوسِهِمْ عِندَ رَبِّهِمْ رَبَّنَا
أَبْصَرْنَا وَسَمِعْنَا فَارْجِعْنَا نَعْمَلْ صَالِحًا إِنَّا مُوقِنُونَ
Ve
lev terâ izil mucrimûne nâkısû ruûsihim inde rabbihim, rabbenâ ebsarnâ
ve semi’nâ ferci’nâ na’mel sâlihan innâ mûkinûn(mûkinûne)

Suçlular, Rablerinin huzurunda boyunlarını büküp,
“Rabbimiz! (Gerçeği) gördük ve işittik. Artık şimdi bizi (dünyaya)
döndür ki, salih amel işleyelim. Biz artık kesin olarak inanmaktayız”
dedikleri vakit, (onları) bir görsen!

Bu sözleri karşısında Rabbimiz Onlara diyecek ki:

فَذُوقُوا بِمَا نَسِيتُمْ لِقَاء يَوْمِكُمْ هَذَا إِنَّا نَسِينَاكُمْ وَذُوقُوا عَذَابَ الْخُلْدِ بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ

Fe zûkû bi mâ nesîtum likâe yevmikum hâzâ, innâ nesînâkum ve zûkû azâbel huldi bi mâ kuntum ta’melûn(ta’melûne).(Onlara şöyle denilecek:) “O hâlde, bu gününüze kavuşmayı unutmanıza
karşılık azabı tadın. Biz de sizi unuttuk. Yapmakta olduklarınıza
karşılık ebedî azabı tadın.”
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
(((OFLU)))

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePtsi Ocak 25, 2010 11:14 pm

doğru anlamışsın abim
kadın kendi rızasıyla ama süreli şekilde verdi. ve eşide vermiyor. Benimle evlenmişsin hala ne istiyorsun. vermeseydin aklın nerdeydi gibi laflar ediyor.vermeyeceğini söylüyormuş
Anladım cevabınızı sağolun
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin
*LİVÂÜ'L-HAMD*

Yaşadığın yer : İSTANBUL
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : evet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeÇarş. Ocak 27, 2010 12:43 am

Esselamün Aleyküm

öncelikle hoşgeldiniz sefalar getirdiniz ali bakkal kardeşim...

boşama ve mehir hakkında çok önemli açıklamalarda bulunmuşsunuz ALLAHU ZÜLCELAL (C.C) razı olsun...

Kafama takılan iki soru var sormak istediğim...

1.sual:boşanmayla ilgili yazdığınız boşama hakkı kadınında olabilir kısmı...

Bildiğim kadarıyla eğer kadın isterse boşama hakkını kadına bir talak,erkeğede 2 talak verilebilir diye öğrenmiştim ben.yani komple boşama kadının elindedir demişsin yazdığınız görüş hanefi mezhebine göremidir?

2.sual:sanırım mehiride yanlış biliyormuşum senin yazılarından çıkardığım netice itibariyle.ben mehiri olaki kadın ve erkek boşanırsa,erkek mehiri ozaman öder diye biliyordum.sanırım yanlış biliyorum değil mi?
ali bakkal
Yeni Üye
Yeni Üye
ali bakkal

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeÇarş. Ocak 27, 2010 11:25 pm

Aleynâ ve aleyküm selam *LİVÂÜ'L-HAMD* kardeşim.
Hoş buldum, ALLAH (C.C.) (C.C.) (C.C.) (C.C.) (C.C.) razı olsun.
Evet gerçekten yanlış anlama olmuş. ALLAH (C.C.) (C.C.) (C.C.) (C.C.) (C.C.)'ın izniyle o sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
Benim verdiğim cevap hanefi mezhebine göredir, fakat cümle yanlış anlamaya müsait olduğu için kafanız karışmış. Öncelikle unutulmamalıdır ki nikah gayet ciddi bir şeydir. Birinci ve ikinci talak, üçüncü talak aynı hükümdedir. Yani her talak boşamadır. Üçüncü talakın diğer ikisinden farkı, artık yeni bir nikah için hülle şartı olmasıdır. Birinci ve ikinci talakta da eşler boşanmışlardır, fakat hülleye gerek duymadan tekrar nikah kıyılabilir. Her nikah yeni bir evlilik olduğu için, kadın her iki nikahta da birinci nikahta olduğu gibi mehir isteyebilir.

Kadına verilen bir talaktan kasıt; nikahlı kadın kendisini eşinden, sadece bir kez boşayabilir, yani erkek gibi üç talakta kendimi boşuyorum diyemez. Fakat kadının yaptığı bu boşama da sahihtir ve boşanma hakkını kullandıktan sonra eşine geri dönmeme hakkına sahiptir.

Mehir hususunda da şöyle yanıtlayabilirim:
Mehir, nikâhın sahih olmasının şartlarından değildir. Yani mehir olmadan, mehri şart koşmadan da nikâh akdi yapılabilir. Nikâh kıyılırken mehri belirtmek de şart değildir. Bunun için mehirsiz evlilik sahihtir. Mehir nikâhın şartlarından değildir, ama nikâhın hükümlerindendir.

Mehrin nikâhın hükmü olmasının mânâsı şudur: Nikâh kıyıldıktan sonra kadın erkekten mehir almayı hak eder. Yani mehir, evliliğin üzerine terettüp eden bir neticedir. Şayet belli bir miktar belirlenmişse (mehr i müsemmâ), belirlenen miktarı; belirlenmemişse mehr i misil olarak bilinen, kızın akran ve emsâli kadınların almış oldukları mehir miktarını hak eder. Her iki şekildeki mehri erkeğin vermesi vaciptir. Bunun delili şu âyet-i kerimedir: “Nikâhladığınız kadınların mehirlerini seve seve verin.”1

Bu meseleye güzel bir örnek olması bakımından şu hadis-i şerifi zikredelim:
Ukbe bin Âmir anlatıyor:
Resulullah (a.s.m.) bir adama şöyle dedi: “Seni falanca hanımla evlendireyim mi?”
Adam, “Evet” dedi.
Kadına, “Seni falanca erkekle evlendirmemi kabul eder misin?” sordu.
Kadın
“Evet” dedi. Onları birbiriyle evlendirdi. Adam kadınla zifafa girdi.
Ama herhangi bir mehir tespit edilmemişti. Bir süre sonra adama ölüm vakti geldiğinde şöyle dedi:
“Resulullah (a.s.m.) beni falanca kadınla evlendirdi. Ona herhangi bir mehir tespit etmemiştim. Başka bir şey de vermedim. Şimdi ona mehir olarak Hayber’deki hissemi veriyorum.” “Kadın o hisseyi aldı ve yüz bin dirheme sattı.”2
• • •
1 Nisâ Sûresi, 4.
2 Ebû Dâvud, Nikâh: 32.

Mehmed Paksu Aileye Özel Fetvalar

Mehirin boşandıktan sonra veya boşanmadan verilmesi hususu da şöyle diyeyim. Günümüzde kız isteme yapıldıktan ve mehir belirlendikten sonra, malumunuz üzere bu mehir düğünde (erkek tarafı) tarafından takılır. Yani kadın mehirine malik olmuştur. Kadının mehirine mâlik oluşundan sonra kocasının o mehiri, kadının rızası olmadan alması caiz olmaz. Eğer borç olarak almşsa da, kadın tarafından feragat edilmemişse ödemesi üzerine borçtur.
Eğer mehir beilrlenmiş ve nikah sırasında takılmamışsa, bu mehiri boşanınca veya koca vefat edince ödenmesi lazımdır.

Peşin (muaccel) mehir:
Eşlerin daha önce miktarını belirledikleri mehir, nikah akdi sırasında verilebileceği gibi, sonraki bir tarihte de ödenebilir. İşte akit sırasında peşin olarak verilen mehre "peşin mehir" denir. Eşler mehrin miktarını belirlemekle birlikte, ödeme, şeklini tesbit etmemiş olurlarsa, peşin ödenecek miktar örfe göre belirlenir. Örf, tamamının veya bir bölümünün peşin, geri kalanın ileri bir tarihte verilmesi şeklinde meydana gelmişse, buna göre amel edilir. Çünkü mehrin ödeme şekli üzerindeki örf, aksi kararlaştırılmadıkça eşler arasında şart koşulmuş gibidir. Hadiste şöyle buyurulur: "Müslümanların güzel gördüğü şeyler ALLAH (C.C.) (C.C.) (C.C.) (C.C.) (C.C.) nezdinde de güzeldir." (Ahmed b. Hanbel, l, 379.) Diğer yandan kimi fakihler, kadına zifaftan önce mehrin bir bölümünü vermeyi müstehap sayarlar. Delil; Hz. Ali'nin evlilik sırasında Hz. Fatıma'ya zırhını mehir olarak vermesidir. Bu evlilik Medîne'de, Hicretin ikinci yılında vuku bulmuş ve mehrin ödenmesi konusunda Medîne örfüne uyulmuştur. (M. Muhyiddîn Abdülhamîd, el-Ahvalü'ş-Şahsiyye, s: 140, 141.)

En son ali bakkal tarafından Perş. Ocak 28, 2010 7:46 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin
*LİVÂÜ'L-HAMD*

Yaşadığın yer : İSTANBUL
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimePerş. Ocak 28, 2010 5:13 am

ALLAHU AZİMÜŞŞAN (C.C) senden ebeden razı ve hoşnut olsun kardeşim...

Son derece güzel açıklamışsın EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ 493889 ...
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeÇarş. Mart 03, 2010 4:50 am

SiVasLi demiş ki:
SiVasLi demiş ki:
((MUHAMMED)) demiş ki:
~*MaHŞeR*~ demiş ki:

bu konu hakkindan bilgisi olan varmi bosanma talagin ikisi erkekde teki kadinda olmasi hakkinda

ben kısaca açıklayayım kardeşim
normalde boşama yetkisi erkektedir
fakat karı koca nikah kıyılırken karşılıklı anlaşırlarsa
erkek kadına talağın birini verebilir
yani kadın derseki ne olur ne olmaz talağın birini bana ver
veya erkek derseki hanım sana talağın birini veriyorum her ihtimale karşı sende kalsın
yani ikimizden birinin sinirlenme esnasında bütün talakları harcayıp bitirmemeleri için tedbir için biri kadına ikisi erkekte durabilir
fakat konu başında da dediğim gibi normalde bişey konuşulmazsa direk boşama yetkisi dinimizce erkeğe verilmiştir

bunun sebebinide arkadaşlar açıklamışlar çünkü kadın duygusaldır pireye kızıp yorganı yakabilir fıtrat gereği yaratılış gereği böyledir
hanım kardeşlerimiz kızmasınlar bana :))
aman ha yine de erkek kardeşlerimiz talağın hepsini hanıma vermesinler bir elbise yada ayakkabı almadın diye boşadım seni derler sonra
ALLAH (C.C.) muhafaza :))
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
(((OFLU)))

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeÇarş. Mart 03, 2010 5:04 am

((MUHAMMED)) demiş ki:
[bunun sebebinide arkadaşlar açıklamışlar çünkü kadın duygusaldır pireye kızıp yorganı yakabilir fıtrat gereği yaratılış gereği böyledir
hanım kardeşlerimiz kızmasınlar bana EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ 493889
aman ha yine de erkek kardeşlerimiz talağın hepsini hanıma vermesinler bir elbise yada ayakkabı almadın diye boşadım seni derler sonra
ALLAH (C.C.) (C.C.) muhafaza EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ 493889
EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ 896985
SiVasLi
Admin
Admin
SiVasLi

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeCuma Mart 05, 2010 11:57 am

anlamisam yani bizde boyle bir durum yok :)
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
(((OFLU)))

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeCuma Mart 05, 2010 9:36 pm

Kadınların hepsi öyle değildir. Güldüm ama anlatma stili komik oldu onçün.
Yaw dünya malı. nolcak çullar.
bazı hanım kardeşler öyle abartıyorlar ki tıka basa dolduruyorlar dolaplarını, en komiği de birde küçük beden kıyafet alanlar oluyor. Zayıflıyınca giyecekmiş. haha eee aldın da sen takkk zayıflayana kadar bu sefer modası geçiyor diye yenilerini alanlar oluyor. ALLAH (C.C.) hidayet versin. Abartanlar çok malesef :)
selmayusuf
Yeni Üye
Yeni Üye

Yaşadığın yer : hollanda
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : google

MesajKonu: bosanmak   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeSalı Tem. 13, 2010 8:51 pm

Usami cok tesekkur ederim bu konuyu sormamin sebebi esim bana ok kizgin oldugu bi zaman bana uc defa "bos ol " demisti. sonra kizginlikla dedi diyerek nikahin ciddiyetini arastirmadik pek. Bir zaman beraberligimize devam ettik. Ama ben yinede hic huzurlu degildim. Arastirmak istedim, kimisi sahitsiz yapilan ve kizginlikla sakayla v.s. verilen talaklarin gecerli olmadigini belirtiyor. Ve bunlari ayetlerle ve hadislerle de dogruluyor. cok celiskide kaldim. Suanda esimden ayri yasiyorum cunku bilmiyorum cok celiskideyim, ve bu bana buyuk bir uzuntu. Esimi aslinda cok seviyorum oda beni. Bir anlik kizginlik nelere maloluyor. Gonul isterdiki bole kizginlik aninda dilden cikan bu uc kelimeyle bir yuva yikilmasaydi. Ama dinimiz bunu emrediyorsa boynumuz kildan ince tabiki. Yani diyorsunuzki erkek uc defa "bos ol" dedildigi zaman bosanma gerceklesiyor?
usame
Admin
Admin
usame

Yaşadığın yer : dunya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Var tabi olmazmı....
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : SİVASLI KARDESİM SAOLSUN...

MesajKonu: Geri: EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ   EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ Icon_minitimeÇarş. Tem. 14, 2010 8:42 am

selmayusuf demiş ki:
Usami cok tesekkur ederim bu konuyu sormamin sebebi esim bana ok kizgin oldugu bi zaman bana uc defa "bos ol " demisti. sonra kizginlikla dedi diyerek nikahin ciddiyetini arastirmadik pek. Bir zaman beraberligimize devam ettik. Ama ben yinede hic huzurlu degildim. Arastirmak istedim, kimisi sahitsiz yapilan ve kizginlikla sakayla v.s. verilen talaklarin gecerli olmadigini belirtiyor. Ve bunlari ayetlerle ve hadislerle de dogruluyor. cok celiskide kaldim. Suanda esimden ayri yasiyorum cunku bilmiyorum cok celiskideyim, ve bu bana buyuk bir uzuntu. Esimi aslinda cok seviyorum oda beni. Bir anlik kizginlik nelere maloluyor. Gonul isterdiki bole kizginlik aninda dilden cikan bu uc kelimeyle bir yuva yikilmasaydi. Ama dinimiz bunu emrediyorsa boynumuz kildan ince tabiki. Yani diyorsunuzki erkek uc defa "bos ol" dedildigi zaman bosanma gerceklesiyor?

Kardesim talak mevzuu çok derin bi konu , eşinizle aranızda gecen mevzuyu bu mevzularda sağlam bir hocaefendiye anlatırsanız sanırım cevabını alırsınız.... mail adresine bi hocaefendinintelefon numarasını yolldım , mevzuyu hocaefendiye anlatıp onun soylemiş olduğu şekilde amel edebilirsiniz...

EVLİLİK , TALAK ve NİKAHLA İLGİLİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-